Wiśnione

Lifestylowy blog o modzie, jedzeniu i podróżach Kasi i Marcina Wiśnionych. Londyn/Warszawa/Malaga email:kasia@wisnione.pl

Zajmowanie się domem-przyjemność czy obowiązek?

Czy Polacy lubią spędzać czas w domu zajmując się codziennymi obowiązkami? Jakie czynności są przez nich najbardziej lubiane, a których woleliby unikać? Marka Beko postanowiła przyjrzeć się sprawie bliżej i zapytała Polaków o ich stosunek do zajmowania się domem. dla mnie te wyniki okazały się zaskakujące.

Przez żołądek do serca

Najwięcej Polaków, bo aż 35%, deklaruje, że domem zajmuje się średnio od 3 do 4 godzin dziennie. Nie wiem jak Wy, ale ja poświęcam na to zdecydowanie mniej czasu. Pytanie więc, czy jest to kwestia konieczności czy Polacy robią to z przyjemnością? Okazuje się, że 39% ankietowanych lubi zajmować się domem. No i to dla mnie kolejny szok. Ja traktuję prace domowe, jako zło konieczne. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że są ludzie którzy lubią sprzątać, relaksuje ich to itp. Nawet w swoim bliskim otoczeniu, mam taką osobę ( Pozdro Gosia! 😉 ), ale myślałam że są to jednak wyjątki.

Ulubioną czynnością ankietowanych jest gotowanie – aż 76% twierdzi, że lubi lub uwielbia gotować! No i tutaj zaskoczenie, ale bardzo miłe. Ja co prawda mistrzem w kuchni nie jestem, ale gotować uwielbiam. Szczególnie jeśli chodzi o kulinarne eksperymenty.

Polacy lubią spędzać czas w domu na wspólnym przyrządzaniu posiłków. Wesołe krzyki dzieci, rzucanie ciastem czy podkradanie smakołyków – to te małe szczegóły sprawiają, że gotowanie staje się atrakcyjniejsze.

z duchem czasu

Kto bardziej ceni czas spędzany w domu? Młodzi, czyli osoby w wieku 18-33 w 41% deklarują, że lubią wykonywanie prac domowych. Tak samo odpowiada 36% osób w wieku 34-49 oraz 38% osób w wieku 50+. Mimo sympatii do obowiązków domowych, czy osoby z tych grup wiekowych czują, że zajmują im one za dużo czasu? 23% młodych respondentów uważa, że obowiązki domowe zajmują im zdecydowanie za dużo czasu. Tak samo deklaruje 19% osób w wieku 34-49 oraz 13% osób w wieku 50+. Młodzi ludzie, rozpoczynający życie zawodowe i rodzinne, wypadają jako grupa najbardziej niezadowolona z ilości czasu poświęcanego na sprzątanie czy zmywanie.

sposoby na oszczędność czasu

 • ZMYWANIE

Przede wszystkim, warto pomyśleć o zmywarce. Pomyślcie ile czasu (i wody!!!) tracimy na zmywanie po każdym posiłku. Aby zwiększyć oszczędność czasu warto używać funkcji Quick&Clean, którą można znaleźć w zmywarkach Beko. Pozwala ona na pozbycie się zabrudzeń, także mocniejszych, w ciągu zaledwie 58 minut. Jeśli dysponujecie mniejszą ilością czasu, możecie użyć funkcji Fast+ Beko, która skraca pracę zmywarki niemal 3-krotnie, zachowując jednocześnie swoją wydajność. Jest to idealny sposób dla zabieganych rodziców, którzy chcą usprawnić swoje działania w domu, żeby móc spędzać więcej czasu z rodziną.

 • ZAKUPY

Jak zaoszczędzić czas, jeśli chodzi o codzienne zakupy spożywcze, a przy tym cieszyć się świeżymi produktami? Świetnym pomysłem są zakupy on-line. Ja szczerze nienawidzę biegać po sklepach. Mam alergię na tłumy ludzi, przepychające się między sklepowymi półkami i kolejki do kas. Ostatnio znalazłam portal, gdzie zamawiam świeże produkty prosto od rolników. Jak tylko przetestuję, to podzielę się z Wami swoimi odczuciami odnośnie tej strony.

Kolejnym sposobem jest zakup nowoczesnego sprzętu. Beko wyposażyło swoje lodówki w komorę Multizone. Jest to większa przestrzeń użytkowa z możliwością regulacji temperatury: od -24 stopni do +10, dzięki czemu chłodziarka dopasowuje się do potrzeb użytkownika. Dodatkowo o świeżość owoców i warzyw dba system Active Fresh Blue Light. Pozwala on roślinom na utrzymanie ciągłości procesu fotosyntezy, co umożliwia im zachowanie wartości odżywczych oraz świeżości i smaku. Dzięki temu na zakupy możemy poświęcić jeden dzień w tygodniu i zaoszczędzić czas w pozostałe dni.

 • GOTOWANIE

Warto przygotować obiady na kilka dni do przodu. Nie koniecznie mam tu na myśli gotowanie całych posiłków, ale przynajmniej podszykowane półprodukty. Zawsze mam w domu zamrożony bulion, który przydaje się do sosów i zup na szybko. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zamarynowanie mięsa. Po pierwsze nie zepsuje się tak szybko, po drugie będzie smaczniejsze, jak poleży dłużej w marynacie.

Jak usprawnić proces przygotowywania obiadu i szybciej rozkoszować się wspólnie przyrządzonymi potrawami? Płyty indukcyjne Beko wyposażone są w technologię IndyFlex, dzięki której można dopasować powierzchnię grzejącą do swoich potrzeb. Możliwe jest połączenie od 2 do 4 pól grzewczych w jedno, co pozwala na sprawniejsze gotowanie. Przykładowo, możemy przyrządzić wielką rybę w warzywach dla całej rodziny. Nie musi Was także martwić brudna kuchnia, ponieważ płyta Beko nie nagrzewa się w całości, tylko w miejscu styku z dnem naczynia. Oznacza to, że rozlane jedzenie nie będzie się przypalać, a powierzchnię płyty łatwo wyczyścić mokrą szmatką.

Dla mnie najlepszym sposobem na zachowanie czystości w kuchni, jest sprzątanie już w trakcie gotowania. Nie muszę się później męczyć i po jedzeniu, mogę wygodnie odpocząć na kanapie.

wojna płci?

Największą sympatię do domowych obowiązków wykazują kobiety (44%), przy których mężczyźni wypadają bardzo słabo. Tylko 24% z nich odpowiada, że lubi zajmować się domem. Ponadto 41% kobiet deklaruje, że zajmuje się domem 3-4 godziny dziennie. Taki sam czas deklaruje jedynie 19% mężczyzn. Czyżby sfera gospodarowania domem wciąż należała w Polsce do domeny kobiet? Zastanówmy się przez chwilę, jak można byłoby zwiększyć zainteresowanie mężczyzn obowiązkami domowymi – może warto pomyśleć o stworzeniu żelazka sterowanego padem? 😉

Jeśli polubimy swoje sprzęty AGD i poznamy funkcje, które usprawnią codzienne życie, na pewno czas spędzany w domu będziemy doceniać jeszcze bardziej.

Jak Polacy dzielą się obowiązkami? Jak dobrze znają swoje sprzęty AGD? Znajdź odpowiedzi na te i inne pytania na stronie z wynikami Wielkiego Badania Beko: smart.beko.pl/artykuly/

Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl – Wielkie Badanie Beko, 2017 r.

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

-wpis sponsorowany-

 

Next Post

Previous Post

 • Ja osobiście uwielbiam chodzić na zakupy- i tak, te domowe o wiele bardziej, niż ubraniowe 😉

 • Ja lubię tylko gotować – i to jak mam natchnienie 😉 Reszta to koszmar – pomoc domowa to będzie pierwsza inwestycja jak już mnie będzie stać :)))

 • I ja lubię spędzać czas w domu – w końcu to moja mała twierdza 🙂
  Jednak, jeśli za długo siedzę w 4 ścianach, zaczynam szaleć – dlatego sądzę, że najlepsza jest równowaga 🙂

 • Jeśli zajmowanie się domem to także remonty czy pielenie ogródka to lubię to robić. Zmywanie, pranie i sprzątanie wolę jednak jak najrzadziej robić własnoręcznie.

 • Rozumiem Cię w kwestii sprzątania – od jakiegoś czasu tego nie znoszę. Lubię mieć porządek, ale samo sprzątnie mnie denerwuje, ciągle myślę, co mogłabym w tym czasie innego zrobić. za to gotowanie lubię! Szczególnie próbowanie nowych przepisów:) No i zmywanie mnie relaksuje, zawsze wpadam na nowe pomysły wtedy, kreatywność mi się wyzwala. Masz bardzo przyjemny dla oka blog:) Będę wpadać!

 • Wolę sprzątać niż gotować. Gotuję, ale nie jest to jedno z moich ulubionych zajęć.

© 2019 Wiśnione

Theme by Anders Norén